Používají se v osobní komunikaci, na sociálních sítích velkých značek, v newsletterech a v Česku jsme je dokonce zažili i v politické kampani. Emoji jsou svébytnou řečí, univerzálním jazykem digitální populace, kterým lze vyjádřit často víc než dlouhými texty. Podle dat používá emoji 92 % světové populace a celkem dnes existuje 3663 různých variant.
Toto jsou nejčastěji používané emoji uplynulého roku podle stránky unicode.org.
Takto vypadal pro srovnání rok 2019: 😂 ❤️ 😍 🤣 😊 🙏 💕 😭 😘 👍
Nejoblíbenější emojis ve svých kategoriích jsou ty, které v sobě skrývají více významů. Například: 🚀, 💪 nebo 🤸. Naopak nejméně používanými emojis jsou vlajky států. Tato skupina paradoxně tvoří nejpočetnější zástup mezi všemi kategoriemi. Mezi největší skokany patří 🎂 (113. místo na 25. místo) a 🎈 (139. místo na 48. místo).
Předchůdci dnešních emoji byly tzv. emotikony (spojení slov emotion a icon). Spoustu lidí si stále pamatuje smajlíky s dvojtečkou a závorkou, někdo je dokonce ještě pořád používá, proč ne. První emoji byly vytvořeny pro japonskou společnost SoftBank v roce 1997. Shigetaka Kurita, který je označován za otce emoji, přišel se svými 176 obrázky až o dva roky později. Jeho set vznikl pro japonského operátora Docomo a dnes je součástí sbírky Muzea moderního umění v New Yorku. Slovo emoji pochází právě z japonštiny ze dvou slov: “e” jako obrázek a “moji” pro znak.
Na svůj boom si ale počkaly do doby, kdy je adaptoval Apple ve svém updatu iOS5 v roce 2011. Následoval operační systém Android a definitivního uznání dosáhly v roce 2015, kdy byl tento znak 😂 zvolen “Slovem roku” prestižním Oxford Dictionary.
Aby se emoji dostalo do široké nabídky, kterou vám nabízejí telefony a další zařízení, tak musí projít schválením Unicode Consortia. Tento proces trvá asi 1-2 roky a kritérií pro přijetí je celá řada – například to, že určitou emoci/myšlenku nelze vyjádřit současnou nabídkou všech emojis.
Světový den emoji se slaví 17. července
Pro rok 2022 už jsou nové emoji schválené od letošního září, tak se na ně pojďme podívat:
Člověk s korunou má například vyjadřovat neutrální genderovou alternativu pro prince a princeznu. Korál se váže k problematice globálního oteplování a těhotný muž vznikl s ohledem na nové možnosti mít děti pro některé transgender muže a non-binary. Většina velkých platforem jako Facebook, Twitter, Apple zahrne nové emoji v první polovině příštího roku. Celý seznam si můžete prohlédout zde.
Tak schválně – podívejte se do svého telefonu, jaké jsou vaše nejpoužívanější emoji za uplynulý rok. Řekli byste, že odpovídají tomu, jaký váš rok byl?