Uvozovky
Využijete je k vyhledání přesné fráze, např. “myslím, tedy jsem”, takže se vám nebudou zobrazovat stránky s příbuznými slovy. To se hodí v případě, když hledáte přesně to, co je v uvozovkách, např. část věty, kterou někdo řekl.
Mínus
Vlnovka
Mínus využijete v případě, že se vám zobrazují výsledky, které vůbec nesouvisí s tím, co hledáte. Znaménko mínus vám umožní specifikovat slova, která ve výsledcích vidět nechcete. Příklad: hledáte “digitální trendy”, ale nechcete vidět trendy roku 2021, napište “digitální trendy -2021” a Google vám vyhledá digitální trendy z jiných let.
Vlnovka je při googlování opakem uvozovek. Použijte vlnovku, pokud hledáte i slova související s tím, co jste zadali.
Dvě tečky
Tečky zastupují číselnou řadu. Pokud chcete najít iPhone v rozmezí 5000 až 10000 Kč, můžete do Googlu napsat „iphone 5000..10000Kč“.
AND a OR
AND
Ve výsledcích se objeví jen stránky obsahující OBĚ požadovaná slova. To se občas může hodit!
OR
Jakmile využijte kouzelné slůvko OR, budou do výsledků zahrnuty stránky obsahující jedno, druhé nebo obě zadaná klíčová slova.
Rozšířené vyhledávání
Po kliknutí na tlačítko Nástroje se vám rozbalí nabídka, pomocí které snadno nastavíte základní filtrování obsahu. Díky tomu můžete třeba najít weby jenom v němčině, které byly aktualizovány během posledních 24 hodin, nebo jen černé obrázky.
Google Scholar
Pro hledání kvalitních informací zkuste využít Google Scholar. Najdete tam nespočet vědeckých článků, výzkumných prací, technických dokumentací, patentů nebo třeba materiálů z oborových konferencí. Může se hodit nejenom při psaní seminárek.
@Názevsociálnísítě
Hledáte něco na Instagramu? Přidejte k vyhledávanému spojení @Instagram. Hledáte na Snapchatu? Připište @Snapchat. Ve výsledcích se vám vždy objeví jen výsledky na konkrétní sociální síti.
Znáte nějaké další osvědčené triky? Dejte nám vědět!