Na začátek několik zajímavých dat z „tradičního” online setkávání. Za rok 2020 narostl počet uživatelů Zoomu z 10 mil. na 200 mil., Google Meet ve stejném roce vyrostl 30× a lidé na něm strávili 18 miliard hodin.
Pandemie potřebu podobných platforem jen potvrdila, a navíc velice urychlila jejich rozvoj. Osobní setkání (zatím) nic nenahradí, ale gamifikací a dalšími prostředky, které současné technologie nabízí, se pocitům, které zažíváme na eventu nebo osobní schůzce, můžeme přiblížit.
Na pomyslné misce vah zastánců a odpůrců online eventů hrají do karet onlinu dostupnost, finance a rychlost. Proti je naopak ne zcela 100% zážitek ze setkání, interaktivita, spontánnost, jednoduchost a „zoom fatigue”.
Nejnovější platformy pro online setkávání tyto rozdíly stírají. Volnost pohybu, interakce, volba svého programu nebo klasické small-talky jsou i zde možné. Pojďme si jednotlivé platformy představit.
GATHER TOWN
Digitální platforma, na které si každý může postavit svůj vlastní virtuální prostor – kancelář, učebnu, zákaznické centrum, obchod nebo virtuální event šitý na míru. Výhodou je jednoduchost – na meeting, event nebo do kanceláře se na platformě Gather Town připojíte jedním kliknutím přímo v prohlížeči. Potkáte se s partnery u jednoho stolu, v zasedací místnosti nebo mluvíte k davům z pódia. Nejen video-interakce, ale i interakce s objekty v celém prostoru patří mezi hlavní benefity Gather Townu.
Nedávné obrovské investice do platformy od Sequoia Capital navíc věští výrazný rozvoj Gatheru a jeho zářnou budoucnost. Projděte se třeba po přesné kopii coworkingu WorkLounge v Karlíně. Nebo mrkněte, co vše se dá v tomto virtuálním prostředí dělat.
HORIZON WORKROOMS
O pár řádků výše jsme psali, že osobní setkání zatím nic nenahradí. Velmi se tomu ale blíží setkávání skrze virtuální realitu Horizon Workrooms. Tuto službu, ve které vidíme velkou budoucnost, spustil technologický gigant Oculus s Facebookem za zády. Jakmile bude VR běžným nástrojem na našem pracovním stole a Oculus stejně rozšířený jako chytré telefony, tak už tomuto technologickému zlomu, nejen v online setkávání, nebude bránit vůbec nic.
VIRTULOC
Platforma z dílny českých vývojářů, která je vhodná především pro virtuální showroomy. Díky jednoduchému uživatelskému rozhraní si postavíte svůj obchod, klientský showroom, vložíte technologii nebo stroj, který chcete ukázat a představit. Vidíme zde příležitost i pro tvorbu školicích center, na které se Virtuloc zkrátka hodí.
CONFER-O-MATIC
Český technologický start-up, který sází na online setkávání a eventy ve 3D. Klobouk dolů za proběhlé akce a eventy, které na českém trhu neměly obdoby (například hudební festival Rock for People). Nevýhodou této platformy je vcelku složité ovládání a orientace ve 3D prostoru. Navíc si před připojením do online 3D prostředí musíte stáhnout značný objem dat přímo do svého počítače. Pokud by se Confer-O-Maticu povedlo vylepšit přihlášení bez potřeby stahování dat, může být ještě zajímavější alternativou k ostatním platformám.
EVENTED
Platforma, která taktéž sází na 3D a je rovněž od českých vývojářů. Na rozdíl od Confer-O-Maticu však jede přes prohlížeč a není třeba nic stahovat do počítače. Zdařilý vizuál i příjemné uživatelské rozhraní zaujme na první pohled. Čeští vývojáři ale bohužel neoslovili významné klienty a museli tak celý projekt prozatím zaparkovat a věnovat se jiným projektům. Držíme palce, aby platforma EVENTED chytila druhý dech a pořádně se na poli virtuálních eventů blýskla.
Microsoft reaguje na vlnu diskuzí a zájmu kolem Metaverse a před několika dny oznámil spuštění své vlastní platformy (Metaverse) pro virtuální setkávání s názvem MESH.
OSTATNÍ
Jako další velice nadějné projekty, byť teprve v počátcích, můžeme zmínit například BONFIRE nebo SPOT. Výhodou těchto platforem je výborné uživatelské rozhraní, na druhou stranou se zde zatím setkáte maximálně ve 20 lidech.