Pojďme se podívat na nástrahy, na které právě teď můžete narazit nejčastěji. Na Instagramu i v esemeskách.
Fén za 51 Kč!
Uživatele Instagramu zahltil podvod s luxusním fénem Dyson. V příspěvcích je začaly označovat falešné profily, které slibují kvalitní fén za pouhých 51 korun. Podvodníci tak označováním v popisku příspěvku (namísto běžného označení přímo na fotce nebo videu) lstivě obchází obvyklé nastavení uživatelů Instagramu.
Návod, jak se otravných označení zbavit:
V nastavení Instagramu stačí vybrat sekci Soukromí, kde se nachází možnost Zmínky. Zde lze nastavit Instagram tak, aby vás mohli zmiňovat pouze lidé, které sledujete. Toto nastavení vám s nechtěným označováním pomůže. Doporučujeme ale stejné nastavení zakliknout i v sekcích Příspěvky a Komentáře.
Tip navíc: Projděte účty, které sledujete a přestaňte sledovat všechny podezřelé účty.
Smishing aneb textovky od (ne)známých
Velmi rozšířená podvodná taktika, která s příchodem Vánoc nabírá na objemu. Často se teď setkáte s příchozími zprávami, které se vydávají za společnosti, od kterých byste žádný podvod nečekali. Může jít třeba o Alzu, Českou spořitelnu nebo Zásilkovnu. Cílem podvodníků je z vás vymámit citlivé osobní údaje. Zprávy na první pohled vypadají uvěřitelně, po detailnějším zkoumání ale poznáte, že se jedná o podvod.
Zprávy zpravidla obsahují odkaz, který vypadá podezřele. Po kliknutí na odkaz se objeví web podobný tomu, na který jste zvyklí. Smishing je forma phishingu (pro ten má čeština krásný pojem – rhybaření), který se objevuje v různých formách na celém internetu.
Jak se lze bránit?
Podvodníci především spoléhají na vaši nevšímavost. Buďte proto ve střehu! Doporučujeme zkontrolovat odesilatele a gramatiku, většinou totiž působí podezřele. Bohužel i v tomto případě jde technologie zběsile kupředu a čím dál tím častěji se může stát, že byste falešnou zprávu od originálu nerozeznali. V žádném případě proto neklikejte na odkazy, které neznáte. Banky, zásilkové služby, ba dokonce ani úřady po vás nikdy nebudou vyžadovat citlivé údaje a osobní informace prostřednictvím textovky.
Přidávání do skupin na Instagramu
Dalším jevem jsou skupinové chaty, které vytvářejí boti (tedy počítačové programy vykonávající nějakou automatizovanou činnost na internetu). Nejde o až tak nebezpečnou záležitost, ale o to je otravnější. Určitě jste to zažili. Desítky automaticky generovaných zpráv bez jakékoliv hodnoty, které vám den zrovna nevylepší. Ale i s tímto problémem se lze vypořádat.
Jak se zpráv zbavit?
V nastavení Instagramu najděte sekci Soukromí a přejdete do nastavení Zpráv. Zde si můžete nastavit, aby vás do skupin mohli přidávat pouze lidi, které sledujete. Do skupin vás pak nepřidá nikdo, koho nesledujete.
Zlaté pravidlo, které doporučujeme dodržovat, zní: „Neklikejte na žádný odkaz, který neočekáváte!“. Může se totiž stát, že vám podezřelý link pošle i kamarád nebo kolega z práce.
Věřím, že když budete dostatečně pozorní a dáte si pozor, kam klikáte, budete na internetu v bezpečí.