Připravili jsme pro vás seznam praktických aplikací, které vám pomůžou žít udržitelně a zaručeně vás budou bavit.
Malé krůčky se mohou stát součástí vaší každodenní rutiny, díky které budete postupně snižovat svou uhlíkovou stopu.
Které aplikace tedy doporučujeme nainstalovat?
1. Aplikace Daruji za odvoz, díky které nebudete věci vyhazovat
První aplikací, která vám může pomoci dělat udržitelnější rozhodnutí, je Daruji za odvoz. S ní můžete vdechnout nový život věcem, které už ostatní uživatelé nepotřebují. Najdete tady vše od knih, přes domácí i automobilové potřeby, vstupenky a hudební nástroje, až po mobilní telefony. A stejně jako věci získávat, tady můžete pro ty své hledat nové majitele. Pokud si pak chcete prodejem i něco přivydělat, vyzkoušejte další online tržiště jako Bazoš nebo Vinted.
2. S Kupi.cz nakoupíte bez papírových letáků
I další aplikace se týká nákupů – tentokrát jde ale hlavně o potraviny a drogerii. Kupi.cz je portál, který přináší všechny akční nabídky z českých supermarketů na jedno místo. Vyhledávat tak můžete konkrétní výrobky, akční letáky jednotlivých prodejců i kategorie potravin a spotřebního zboží. Díky tomu, že si vše prohlédnete online, se vyhnete nutnosti odebírat papírové letáky.
3. Do práce i do školy na Rekole
Možná už jste tyhle krasavce někdy potkali. Růžová městská kola, díky kterým se vyhnete ucpaným silnicím i pozdním příchodům. Rekola fungují na principu sdílení, což znamená, že jakmile dojedete na potřebné místo, se o ně už nemusíte dále starat. Vše, co potřebujete, je předplacená aplikace, pomocí které kolo odemknete. Vedle rychlejšího cestování po městě slouží také naší planetě – pokud jednou týdně vyměníte auto za kolo, ušetříte za jeden rok až půl tuny emisí CO2.
4. Thriftigo vám pomůže najít ty nejlepší sekáče v okolí
Najít secondhand, který vám sedne, je někdy nadlidský úkol, a tak se může vaším malým rádcem stát Thriftigo. Aplikace vám díky sdílení polohy ukáže všechny secondhandy, které jsou ve vašem okolí a vy už můžete jen vybírat. Při kliknutí na vlaječku na mapě se vám zobrazí fotky, otevírací doba, přesná adresa i hodnocení ostatních uživatelů. Sledovat můžete i nástěnku s těmi nejlepšími úlovky, které ostatní uživatelé objevili v jednotlivých obchodech.
5. S aplikací Spendee se vyhnete impulzivním nákupům
Jedním z největších problémů ovlivňujících naši planetu, jsou velké nákupy věcí, které nestíháme spotřebovat. S českou aplikací Spendee, která pomáhá se správou osobních nebo rodinných financí, můžete své výdaje monitorovat a hlídat, za které věci utrácíte nejvíc. Aplikace navíc umožňuje i vytváření rozpočtů, a tak si můžete finanční limit svých nákupů v jednotlivých kategoriích sami stanovit.
6. O večeři se vám postará Nesnězeno
Významným zdrojem vyprodukovaného odpadu je jídlo z restaurací – toho se podle iniciativy Zachraň jídlo vyhodí asi 27 tisíc tun ročně a to i přes to, že by se ještě dalo sníst. Aplikace Nesnězeno zachraňuje porce, které jsou stále čerstvé, ale další den už se nemohou prodávat. V nabídce najdete jídlo s minimální slevou 30 % z více než 780 českých podniků. Stačí si vybrat některou z porcí, které aplikace zrovna ve vašem okolí nabízí, a zaplatit online. Jídlo na vás poté bude čekat přímo v daném podniku a vy si ho ve vybraném čase vyzvednete.
7. Výlet po Česku naplánujete s aplikací Úžasná místa
Abyste si udělali hezký výlet, stačí vám mnohdy jen objevit schovaná místa ve vašem okolí. Díky tomu, že je najdete, můžete ušetřit najeté kilometry a s nimi i vyprodukovanou uhlíkovou stopu. Aplikace Úžasná místa je databáze s více než 900 tipy na výlety, ke kterým zde najdete mapy s turistickými místy, fotografie i další informace. Výlety pak můžete vybírat podle jednotlivých kategorií, jako je region či přístupnost pro kočárky a vozíčkáře. Jednou z funkcí aplikace Úžasná místa je navíc možnost propojení s aplikací Seznam mapy, díky čemuž se váš iPhone stane užitečným průvodcem do kapsy.
Začít můžete už u nákupu telefonu
V současnosti je na světě větší počet mobilů než lidí, a proto se stává žhavým tématem repasování. To je proces, který použitým telefonům dodává zpět jejich původní kvality i vzhled, čímž pomáhá chránit také životní prostředí. 85–95 % ekologické zátěže smartphonů totiž vznikne hned při jejich výrobě. V roce 2010 tak emitovaly 17 megatun CO2 a v roce 2020 dosáhly emise 125 megatun, což odpovídá nárůstu o 730 % za 10 let. Studie navíc ukazují, že ekologicky zrecyklováno je stále jen 1 % z celkového počtu chytrých telefonů.
Pokud chcete snížit zátěž na životní prostředí a ještě ušetřit, můžete si koupit repasovaný telefon. Například finský start-up Swappie, který je podle Financial Times nejrychleji rostoucí evropskou společností, vykupuje použité telefony od uživatelů, opraví vše, co je potřeba, a takto renovovaná zařízení vrací do oběhu.