Filmová adaptace DC komiksu Liga spravedlnosti, kde se dají dohromady superhrdinové Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash a Cyborg přišla do kin za velké kontroverze v roce 2017. Zastupující režisér Joss Whedon překopal původní vizi Snydera, změnil zápletku i konec filmu a výsledná podoba se tak neblížila ani zdaleka prvotním představám.
Film propadl jak u diváků, tak kritiků, ale nejvíc slyšet byli fanoušci. Ti naléhali na studio, aby naplnilo původní vizi Zacka Snydera.
Sám Snyder hnutí oceňoval a na sociálních sítích často přidával nezveřejněný materiál z filmu. Pak přišel covid, filmy se přestaly točit a volání po Snyder Cutu bylo silnější než kdy dřív.
A tak studio učinilo naprosto nečekaný krok – odkleplo vydání vytouženého Snyder Cutu a objednalo si navíc u režiséra ještě dotáčky, aby svou vizi nejen naplnil, ale i předčil. Výsledkem byl čtyřhodinový film rozdělený na čtyři části. Březnovou premiéru odvysílala v březnu exkluzivně nově vytvořená platforma HBO Max.
Někdo v pozadí totiž nejspíš tahal za nitky, aby se zájem o film mnohonásobně zvětšil. Server Rolling Stone přišel s informací, že skuteční fanoušci sociální sítě opravdu se svým hnutím zaplavili. Avšak další miliony retweetů, komentářů a jiných digitálních interakcí vytvořili umělí boti a digitální agentury, které financoval někdo za oponou.
Nebyl to zase nějak převratný „podvod“. Kolem každého většího hnutí se motá cca 5 % falešných účtů (Twitter), ale u Snyder Cutu to bylo kolem 14 %. Jejich původ je zajímavý. Stránka forsnydercut.com o sobě tvrdila, že ji řídí fanoušci. Realita byla taková, že fanouškům vůbec nepatřila a ti s ní ani neměli nic společného. Vytvořila ji marketingová agentura a po vydání Snyder Cutu se hlavní tvář „fanstránky“ naprosto vypařila z povrchu země.
Režisér Snyder však jakoukoliv spojitost s agenturami, tlačenkou nebo podvodem rezolutně odmítá. Naopak tvrdí, že za uskutečněním jeho vize stojí opravdoví fanoušci svým neutuchajícím nadšením.
Ať už bylo hnutí reálné či nikoliv, jedno se mu nechat musí – pomohlo zvednout rozpočet filmu z původních 30 milionů na necelých 120 milionů a rozšířilo jej o nové scény a postavy.
Navíc se Snyderovi povedlo zlepšit si svou reputaci coby filmaře a momentálně se může těšit z lukrativní smlouvy, kterou uzavřel s Netflixem na balíček filmů, ve kterých bude mít absolutní tvůrčí dohled a moc nad každým rozhodnutím.
Splnilo se mu nakonec tedy přesně to, o co usiloval u Ligy spravedlnosti od začátku.