Nebezpečí číhá na každém internetovém rohu. Jak se proti němu bránit? Pro začátek stačí sledovat tyto tři kanály.
Zásilkovna
Jednou z nejčastějších podvodných praktik je, když se někdo vydává za danou firmu (potažmo jednotlivce) a snaží se z vás získat peníze za něco, co nikdy v životě neuvidíte. Proti tomu bojuje i česká logistická společnost Zásilkovna, která na svém webu zveřejnila několik tipů, jak se před podvodníky chránit a jak si dát pozor, aby se vaše soukromá data nedostala tam, kam nemají.
Před tzv. phishingem, kdy se z vás podvodníci snaží vytáhnout peníze pomocí falešných webových stránek nebo e-mailových adres, varuje Zásilkovna hned několika způsoby. Detailně je popisuje v jednotlivých sekcích webu. Dozvíte se tam například, co dělat, když po vás někdo chce údaje z kreditní karty, jak rozpoznat falešný e-shop, jak rozklíčovat podezřelý odkaz a také jak se chovat, když se připojujete k veřejné Wi-Fi.
Všechny tipy najdete přímo na zasilkovna.cz/bezpecnost-ochrana-dat.
Buď safe online
Zajímavé body a postřehy nabízí i česká platforma Buď safe online, za kterou stojí influencer Jirka Král spolu s organizací Avast Foundation. Za úkol má internetové uživatele vzdělávat v každodenních věcech, které se spojují s online prostředím a jeho potenciálními nástrahami. Součástí platformy je i speciální kurz, který si můžete zdarma projít a ověřit si, jestli byste před podvodníky uspěli.
Každá situace je v článku, kde je zevrubně popsáno, jak se chovat, respektive co udělat. Ať už jde o nastavení bezpečnějšího hesla a ochranu účtů na sociálních sítích nebo třeba tipy, co dělat, když už k vám hackeři a podvodníci skrze online službu dostanou. Díky tomu, že web je rozdělen na jednotlivé kategorie, můžete přímo vyhledávat váš konkrétní problém – a podle toho jednat.
Všechny tipy najdete na avast.com/cz/besafeonline.
Bark Technologies
Důležité tipy k ochraně dat a chování na internetu naleznete i na sociálních sítích, přičemž instagramový účet @barktechnologies je toho dobrým příkladem. Bude vás zásobovat různými scénáři, které se mohou v online prostředí stát, a úderným způsobem nabízet jejich řešení ve vizuálně povedené podobě.
Dobře může sloužit i pro rodiče dětí, kteří rádi hrají hry a jsou aktivní na sociálních sítích. Napovídá jim totiž, co dělat, když něco podezřelého zjistí. Stejně tak v množství příspěvků najdou ponaučení i ti, kteří se už do problému dostali a hledají z něj cestu ven.
Všechny tipy najdete na instagram.com/barktechnologies.