Tří písmena, znak a číslovka alias GPT-4. Umělá inteligence začíná čím dál více prosakovat i do kreativních oborů a textový generátor pod označením GPT-4 je toho skvělým příkladem. Jeho možnosti se prakticky neomezené a může posloužit opravdu ve všech oblastech. Někdy ale může být i umělá inteligence ku škodě. V jakých případech? A na co si dávat obzvlášť pozor?
Clickbaitový obsah
GPT-4 od americké společnosti OpenAI dokáže během pár vteřin napsat cokoliv, co si přejete. Ať už jde o odpovědi na prosté nebo složité otázky nebo třeba pomoc s vymýšlením kreativní kampaně na sociální sítě. Vesměs jde vždy o fantazii zadavatele onoho „rozkazu“. Podle expertů ale GPT-4 inklinuje ale k tomu, aby vygenerovaný obsah měl jakýsi clickbaitovější charakter, tudíž aby mnohdy vyvolával velké emoce tam, kde tolik být nemusí.
Jak to hlídat? Nespoléhejte jen na slova, které vám GPT-4 vygeneruje. Naopak věnujte úsilí k tomu se na text lépe zaměřit a upravit podle svého, aby reflektoval to, co chcete říct, a nepůsobil příliš clickbaitově. Berte GPT-4 jako pomocníka, nikoliv náhradu.
Dezinformace
Dezinformační obsah je v tomto případě asi největším strašákem. Internet je přehlcen takzvanými fake news a GPT-4 z nich může čerpat, protože ještě stále není v takové fázi, kdy by dokázal skutečně poznat, že jde o falešnou zprávu. Vlastně i člověk s tím má občas problém.
Jak to hlídat? Opět platí jednoduchá poučka: nespoléhejte jen na GPT-4. Pokud chcete nástroj používat pro seriózní práci, vždycky si ověřujte informace, které vám GPT-4 nabídlo.
Etika a morálka
Etické a morální normy se s příchodem umělé inteligence hojně skloňují. I GPT-4 svým způsobem předbíhá zákony a předpisy, proto nevíme, k čemu může využití těchto údajů vést, bez ohledu na to, jak dobré úmysly za vývojem této technologie stojí.
Jak to hlídat? Záleží na jedinci a tím, jak technologie tohoto typu vnímá. Dost možná ale přijdou regulace, které řadu věcí ujasní.
Podvodné účty
GPT-4 je zatím spuštěno velmi omezeně a ne všichni do nástroje mají přístup. Je ale jen otázkou času, než se rozšíří. S tím se pojí i rostoucí vliv podvodných účtů, které mohou generovat jak fake news, tak všemožné nebezpečné spamy v mnohem větším tempu než dosud. Ostatně před něčím takovým varuje i šéf OpenAI, firmy, která GPT-4 vytvořila.
Jak to hlídat? Patrně budou stačit klasické poučky, které jsme naznačili mimo jiné v tomto článku.
Strach
Obecně na internetu koluje předpoklad, že textové generátory typu GPT-4 nahradí kreativní práci a o místa přijde velké množství lidí – od copywriterů přes novináře až po třeba grafiky nebo „plniče obsahu“. Něco na tom je, ale věc se má spíše tak, že nám umělá inteligence spíš bude pomáhat, než aby nám brala práci. V první řadě se s ní ale budeme muset naučit pracovat.