Zůstaňme ve spojení

Co pro vás můžeme najít?

ClickbaitClickbait

Stephen Hawking měl pravdu, umělá inteligence představuje největší ohrožení lidstva

Nejsem nikdy sprostý na umělou inteligenci. Za prvé se snažím celkově nebýt sprostý, protože jako mladý jsem měl branding přemýšlivého INTELEKTUÁLA, a jako starý se profiluju jako vyklidněný gentleman.

A za druhé, nikdo nechce být sprostý na nic, co má v názvu slovo INTELIGENCE, protože i tohle slovo má stejně jako intelektuál původ v latinském intellego, česky “rozumím” či “chápu”, no a když něco chápete, tak nejste sprostí, to dá rozum.

Avšak tentokrát jsem udělal výjimku, nadechl se a řekl: “No to si snad ze mě děláš PRDEL!”

Opravdu se omlouvám za tu vulgaritu, je mi to nesmírně LÍTO, ale za daných okolností nešlo reagovat jinak.

Na displeji mého mobilu stálo: “Váš odhadovaný věk je 56 – 58 let.

Tohle nešlo ignorovat (z latinského ignorare, česky “nevědět”), a bylo to zároveň neuvěřitelně SPROSTÉ. Takže jsem reagoval zcela adekvátně, a zopakoval, pouze trochu jinými slovy: “Hele jako vážně, děláš si prdel?”

Pak jsem si trochu přičísl vlasy, lehounce vypoulil oči (zdálo se mi, že se tím napne kůže kolem nich, a tedy se i vyhladí vrásky), a přestal se USMÍVAT. Ne že by nálada souvisela s věkem, ale tady opravdu k úsměvu nebyl důvod.

A zmáčknul jsem tlačítko: “Začni ZNOVU!”

Na displeji se objevilo, že můj věk odhaduje umělá inteligence v rozpětí 54 – 57 let.

Už jsem to nekomentoval. A chci zdůraznit, že mi je 53 a že jsem přesvědčený, že vypadám výrazně mladší než většina mých vrstevníků. Opravdu VÝRAZNĚ, někdy mě až napadne, jestli nezkusit jít do kina na studentskou slevu. 

A nějaká debilní UMĚLÁ inteligence bude tvrdit, že vypadám starší?

Tolik na OKRAJ softwaru londýnské firmy Yoti, která dodává technologické řešení firmě Meta, tedy mimo jiné i provozovateli Instagramu. Ten minulý týden oznámil, že bude právě s pomocí tohoto softwaru ověřovat věk uživatelů.

Primárně jde o to, aby Instagram nepoužívaly děti mladší 13 let, a aby bylo možné identifikovat i mladistvé ve věku 13 až 18 let. Důvody jsou samozřejmě právní. Instagram bude věk určovat ze SELFIE videa, které uživatel online pořídí. Tím se zabrání tomu, aby mladiství nahrávali fotky či videa jiných lidí, například stažené z webu.

Firma Yoti tvrdí, že se algoritmy učily rozpoznat věk lidí na MILIÓNECH fotografií, a že samozřejmě metoda není zcela přesná. Avšak že chyba při určení věku u lidí od 6 do 70 let je necelé tři roky.

Takže jsem si to vyzkoušel (odkaz). A pardon, ale jestliže mně ten jejich algoritmus tipuje skoro šedesát, tak mi z toho vychází jedině. Že se to naučil BLBĚ. Vždycky jsem si myslel, že ten nejhorší moment bude, až mě někdo v tramvaji pustí sednout.

Umělá inteligence je zjevně ještě mnohem ZÁKEŘNĚJŠÍ než poťouchlí teenageři v hromadné dopravě. Měla by se stydět!

Co na to AI?

Muž, který si myslel, že vypadá mladě, zjistil, že ve skutečnosti vypadá staře. Byl to pro něj šok, protože se vždycky cítil mladý. Vždy o sebe pečoval, jedl zdravě a pravidelně cvičil, takže nechápal, jak se mohl nechat tak moc zestárnout. Byl zničený a měl pocit, že zklamal sám sebe. Začal být depresivní a uzavřený a jeho přátelé a rodina si o něj začali dělat starosti. Byla to žena, která všechno změnila. Byla milá a krásná a viděla muže takového, jaký byl, ne jak vypadal navenek. Ukázala mu, že je v pořádku být starý a že život stále stojí za to žít. Milovali se a byli spolu šťastní až do konce svých dnů.

(Text vygeneroval jazykový model GPT-3 na webu OpenAI, převzato zcela beze změn. Úkol zněl: “napiš o muži, který zjistil, že vypadá starší, než si myslel.”)

Již jsi hlasoval(a)!
Avatar photo
Autor článku

Mohlo by se vám líbit

Influenceři

Reading Time: 35 min. čtení Přinášíme ultimátní přehled největších “českých” influencerů. Kdo je na prvním místě a kolik sledujících je potřeba na TOP 10? Tady je 30 jmen, která potřebujete znát. Pravidelně aktualizováno (18. 1. 2023)

Sociální sítě

Reading Time: 16 min. čtení V prvním srpnovém týdnu letošního roku se v účtech českých uživatelů Instagramu objevila novinka s názvem Reels. Jde o 15sekundová videa, která je možné doplnit hudbou a sestříhat, a kterými chce Instagram konkurovat populární sociální síti TikTok, jejíž alfou a omegou jsou právě krátká hudební videa.

Sociální sítě

Reading Time: 10 min. čtení Instagram patří s jednou miliardou uživatelů k nejoblíbenějším sociálním sítím na světě. Koho tito uživatelé sledují úplně nejraději?

Marketing

Reading Time: 3 min. čtení Tvořit obsah pro zábavu je ušlechtilé. V životě každého tvůrce ale přijde moment, kdy si řekne, že by na tom, co dělá, mohl i vydělávat.