Když vám je padesát, neměli byste používat emoji. Tečka.
Je to stejně jednoduché pravidlo, jako že byste neměli nosit na nohách žabky, jezdit na kolečkových bruslích nebo mluvit v hotelu u snídaně nahlas o sexu. Jsou určité věci, které se nehodí a z čistě estetických důvodů se nemají dít.
Myslím si taky, že pokud máte intelekt určité úrovně, nemusíte v psaném projevu obrázky používat vůbec. V žádném věku. Možná byste se divili, ale psaným textem lze vyjádřit překvapivě mnoho. A když něco vyjádřit nejde, a vy máte pocit, že by pomohl nějaký obrázek, třeba broskvičky, je to možná signál, že byste měli mlčet.
Nevím, je to jen můj názor.
Mimochodem, když jsme u broskvičky, je to podle průzkumu, který dělala kancelářská aplikace Slack mezi zhruba deseti tisíci lidmi v pěti zemích, právě emoji, které lidé nejčastěji používají špatně. Lépe řečeno jeho použití vede nejčastěji k nedorozuměním.
Další častá nedorozumění, podle zmíněného průzkumu:
- “mrkací emoji” = pro lidi nad 55 let znamená “žertuji”, nebo “jsem kamarádský”, pro mladší lidi má lehký sexuální podtext (jak bychom si my starší pomysleli, ale nikdy nenapsali: “mám chuť si zapíchat”)
- “emoji s malováním nehtů” = lidi nad 55 to chápou opět doslovně, jako popis činnosti, zatímco pro mladší uživatele je to údajně výzva: “nemáš nějaké drby?”
- “emoji s lebkou” = pro lidi nad 55 smrt, pro mladší signál, že je něco opravdu vtipného, dalo by se říct “smrtícím způsobem zábavného”.
Starší lidé si taky celkem často pletou “smějící se hovno” s čokoládovou zmrzlinou, a naopak ve “fialové cuketě” nějak nevidí penis. Jak by se dalo říct, nám přes padesát někdy představivost přebývá a jindy chybí. S tím nic neuděláte.
Z uvedeného ovšem plyne, že používáním emojis lze způsobit spousty potíží, a to i v pracovní komunikaci. Zejména když jde o smrt, což právě padestníci už začínají nést celkem problematicky. Doprovodit zpětnou vazbu staršími kolegovi vtípkem, doplněným lebkou, není opravdu žádná broskvička. Tedy prdel.
Jinak emojis dnes existuje přesně 3633, takže příležitostí udělat chybu je spousta. Další emojis doplní konsorcium Unicode letos v září. Minulý týden “unikl” neoficiální seznam 31 emojis, která by seznam mohla rozšířit. Uživatelé nejvíc vítají emoji “vrtící hlava” a “růžové sdce”.
Co mě však vyděsilo, je to, že ani emoji znázorňující smějící se obličej, tedy v podstatě klasický smajlík, už dnes údajně nemá původní význam. Emotikon, který se stal populární s nástupem mobilů a esemesek koncem devadesátých let, dnes mladí používají ve smyslu “jsem podrážděný” nebo “jsem z toho opravdu unavený”.
Jak jsem napsal, já žádné emoji jako padesátník nepoužívám, a právě smajlík je jediný emotikon, který jsem po velmi dlouhé době (až někdy kolem roku 2010) vzal na milost.
Čistě z praktických důvodů, zjistil jsem, že mi to umožňuje napsat výrazně více lidem, co si o nich myslím.
Srovnejte:
- Jsi kretén.
- Jsi kretén!
- Jsi kretén?
- Jsi kretén 🙂
Ano, čtvrtá možnost je jasně nejlepší, a když to někomu pošlu, tak je to naprosto v pohodě … a někdy se tomu s tím kreténem i společně zasmějeme.
Jestli se vám mé názory na emojis a emotikony nelíbí, tak jste dementi.
Vlastně promiňte.
Jste dementi 🙂
Co na to AI?
Byla to jen nevinná chyba. Starší muž, říkejme mu John, dostal textovou zprávu od mladší kolegyně, říkejme jí Sarah. Poslala mu emoji srdíčka. John však místo odpovědi s emoji srdce omylem odpověděl emoji hovínka. Sarah si zřejmě myslela, že se John snaží být vtipný. John to ale tak nemyslel. Chtěl být jen přátelský. Nyní se Sarah pokaždé, když Johna vidí, nemůže ubránit chichotání. Ví, že to nemyslel tak, jak to vyznělo, nemůže si pomoct, ale připadá jí to vtipné. John je v tomhle v pohodě. Ví, že si z něj Sarah jen utahuje, a bere vše s nadhledem. Nemůže si však pomoci, ale pokaždé, když se to stane, cítí se trochu trapně. Je to všechno jen velké nedorozumění. Ale John a Sarah na něj nikdy nezapomenou.
(Text vygeneroval jazykový model GPT-3 na webu OpenAI, převzato zcela beze změn. Úkol zněl: “napiš povídku o starším muži, kterým měl nedorozumění s kolegyní ohledně emoji.)